بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تکثیرکاران کاملا محفوظ می باشد

شارژ کارتریج | آموزش مهمترین نکات در شارژ یک کارتریج

شارژ کارتریج | آموزش مهمترین نکات در شارژ یک کارتریج
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/29 0 نظر

فراگیری اصول و مفاهیم اولیه درباره شارژ مجدد یه کارتریج به ما کمک می‌کند که هنگامی که شارژ کارتریجمان تمام شد، دست به کار شویم!

خدمات شارژ کارتریج ارزان سایت تکثیرکاران

شارژ کارتریج ارزان

تصور کنید که می‌خواهید قرارداد بزرگی منعقد کنید و هنگام پرینت گرفتن متوجه می‌شوید که نیاز به شارژ‌ کارتریج دارید، چرا که کلمات ناخوانا و کمرنگ چاپ شده‌اند. یا این‌که یک دانشجو یا دانش‌آموز هستید و نیاز دارید که از مقاله یا تحقیق خود پرینت تهیه کنید و فرصت مراجعه به مغازه‌های خدمات کامپیوتری را ندارید. ترجیح داده‌اید از پرینتر شخصی خود در خانه استفاده کنید و درست در میانه‌ی کار متوجه می‌شوید که کاغذهای چاپ شده کیفیت خوبی ندارند و ناخوانا و کمرنگ هستند. این‌جاست که متوجه می‌شوید باید شارژ کارتریج را در اسرع وقت انجام دهید. برای حل مشکل پیش آمده ممکن است با دشواری‌هایی مواجه شوید که به دلیل کمبود وقت این دشواری‌ها چندبرابر نیز می‌شوند.

 

تصویر یک کارتریجی که قرار است توسط تکثیرکاران شارژ شود

 

از نظر بسیاری از افراد، ساده‌ترین راه مراجعه به مراکز خدمات ماشین‌های اداری است. اما حقیقتا همیشه این امکان وجود ندارد. اما با خدماتی که برخی شرکت‌ها به مشتریان خود ارائه می‌دهند می‌توان از روشی بسیار کارآمد و سریع بهره برد. اگر تا کنون از این موضوع اطلاع نداشتید که  روش دیگری نیز برای شارژ کردن کارتریج وجود دارد، بهتر است با یک امکان بسیار مفید آشنا شوید. شارژ کارتریج در محل از آن دسته خدماتی است که همیشه در مواقع ضروری به کارتان می‌آید و در اسرع وقت و کم‌ترین زمان کار شما را راه می‌اندازد. به این طریق می‌توان تکنسین‌ها را به محل مورد نظر آورد و عملیات شارژ‌ را در همان‌جا انجام داد.
در برخی موارد هم افراد با مطالعه‌ی آموزش شارژ کارتریج ترجیح می‌دهند خودشان این‌کار را انجام دهند. البته که این کار شدنی است اما نیازمند آن است که حداقل دانشی درباره‌ی کارتریج و اجزای آن داشته باشید تا مبادا موجب آسیب رساندن به قطعات دستگاه خود شوید. سعی کنید حتی‌الامکان در صورتی که برای بار نخست قصد انجام این کار را دارید از افرادی که تجربه‌ای در این زمینه دارند بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.
حتی اگر خودمان قصد شارژ کارتریج را نداریم، بد نیست کمی در مورد اجزای مختلف آن بدانیم. با آگاهی از این مطلب که هر کارتریج از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است، می‌توانیم در استفاده‌ی صحیح از پرینتر خود آگاهانه‌تر عمل کنیم و در حفظ و نگهداری بخش‌های حساس آن بکوشیم. شارژ کارتریج یکی از مواردی است که اگر توسط افراد نابلد و غیرحرفه‌ای انجام شود، ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند و یا در کیفیت چاپ شما تاثیر منفی بگذارد. در ادامه‌‌ی این مطلب به اختصار می‌توانید با اجزای تشکیل‌دهنده‌ی کارتریج آشنا شوید.

 

شارژ کارتریج های پرینتر های رنگی نیز توسط تکثیرکاران انجام می شود

 

اجزای اصلی کارتریج

قطعات اصلی و مهم یک کارتریج عبارت‌اند از:

  •  تونر: این ماده در واقع پودری از جنس رزین پلاستیکی و ترکیب چند ماده‌ی دیگر است. این ماده داخل محفظه‌ای در کارتریج قرار می‌گیرد. به مرور زمان و در صورت استفاده نکردن از تونر، این ماده رطوبت هوا را جذب می‌کند و به صورت توده‌هایی در می‌آید که هنگام چاپ بر کیفیت نهایی اثر می‌گذارد. از آن‌جایی که تونرها ممکن است از لحاظ شیمیایی ساختار متفاوتی داشته باشند، باید قبل از شارژ کارتریج، تونر قبلی کاملا تخلیه شود تا مشکلی پیش نیاید.
  •  درام: این قطعه یک استوانه‌ی از جنس آلومینیوم است که با یک ماده‌ی خاص پوشانده شده است. این ماده هنگامی که در معرض نور قرار می‌گیرد خاصیت رسانا پیدا می‌کند. پس از تابیدن نور لیزر به سطح درام، تونر بر روی کاغذ منتقل و تصویر مورد نظر چاپ می‌شود. به همین دلیل است که این قطعه یکی از اجزای اساسی پرینتر محسوب می‌شود. گاهی در شارژ کارتریج نیاز به تعویض درام نیز هست. چرا که این قطعه نیز پس از گذشت زمانی، نیازمند شارژ مجدد خواهد بود.
  •  مگنت: این قطعه یک محفظه‌ی فلزی است که درون آن آهن‌ربا تعبیه شده است. این قطعه تونر را جذب و به قسمت‌های مختلف درام منتقل می‌کند.
  • بلید: این قطعه یک تیغه است که با سطح درام در تماس است. در واقع زمانی که درام داخل دستگاه پرینتر در حال چرخش است این تیغه جوهر اضافی را از روی سطح درام پاک می‌کند تا تصویر و متن با وضوح بیشتری روی کاغذ ظاهر شود. البته دو تیغه در کارتریج وجود دارند که یکی با نام بلید و دیگری با نام دکتر بلید شناخته می‌شود. تفاوت دکتر بلید با بلید آن است که دکتر بلید وظیفه دارد تونر اضافی را از روی مگنت پاک کند.

طبیعتا یک کارتریج از اجزای بیشتری تشکیل شده است که در این‌جا تنها به نام‌ بردن برخی از آن‌ها اکتفا می‌کنیم: مخزن تونر، لیزر، رول شارژ‌ اصلی، مخزن ضایعات تونر، رول انتقال شارژ، سیلندر توسعه و فوم. هنگام شارژ کارتریج توجه کنید که به قطعات دستگاه آسیبی وارد نکنید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.
با توجه به مطالب بالا باید بدانید که در زمان شارژ کارتریج در محل تکنسین‌ها کاملا به مراحل امر مسلط هستند و اگر پس از شارژ کردن کارتریج متوجه شدند که کیفیت چاپ، دل‌خواه و مطلوب نیست با جای‌گزینی و تعمیر قطعات مرتبط، می‌توانند بهترین خدمات را به شما ارائه دهند و خیال‌تان را بابت کیفیت چاپ راحت کنند. چرا که گاهی افراد گمان می‌کنند اگر دستگاه‌شان مشکل دارد حتما با شارژ کارتریج این مشکل برطرف می‌شود اما باید این نکته را مدنظر داشت که پرینترها دستگا‌ه‌هایی هستند که به دلیل دارا بودن قطعات مختلف و حساس، در معرض آسیب‌های مختلفی هستند و از همین رو تشخیص ایراد آن‌ها کار آسانی نیست. مثلا فرض کنید پس از مشاهده‌ی آموزش شارژ کارتریج، اقدام به شارژ‌ وسیله‌ی خود کرده‌اید اما به نوع تونر توجه نکرده‌اید. همین امر موجب می‌شود که پس از استفاده از پرینتر متوجه شوید که دستگاه‌تان به درستی کار نمی‌کند. تونرها انواع مختلفی دارند که با توجه به پرینتر خود باید تونر کاملا سازگار و متناسب را تهیه کنید.

از کجا بفهمیم زمان شارژ‌ کارتریج فرا رسیده است؟

یکی از ساده‌ترین‌ راه‌ها این است که با مشاهده‌ی کیفیت چاپ، متوجه اتمام شارژ کارتریج می‌شویم. اما منطقی‌تر آن است که پیش از وقوع این قضیه به فکر شارژ‌ کردن کارتریج باشیم. در برخی پرینترها چراغی وجود دارد که میزان تونر باقی‌مانده را نشان می‌دهد. توجه به این نکته به ما کمک می‌کند پیش از آن‌که تونر به اتمام برسد برنامه‌ریزی دقیقی برای شارژ کارتریج داشته باشیم. البته در سازمان‌های بزرگ و اداراتی که روزانه حجم بالایی پرینت دارند و میزان استفاده از پرینتر زیاد است، مسئول بخش انفورماتیک از پیش کارتریجی یدکی و شارژ‌ شده را آماده می‌کند تا به هنگام نیاز، کارمندان و مشتریان با مشکل و تاخیر مواجه نشوند. اما برای افرادی که از پرینترهای خانگی استفاده می‌کنند تخمین زمان اتمام تونر کار سختی نیست. بسته به تعداد چاپ و مدت سپری شده از زمان شارژ کارتریج، می‌توان تا حدودی متوجه شد که تا چه زمانی می‌شود از کارتریج فعلی استفاده کرد.
آیا برای شارژ کارتریج نیاز به تعویض درام داریم؟
کارتریج تونر (محفظه‌ی نگه‌دارنده‌ی تونر) و هم‌چنین درام کارتریج دو عنصر اصلی پرینتر محسوب می‌شوند. برخی درام‌ها جدا و برخی دیگر به کارتریج متصل هستند. ممکن است گاهی نیاز به تعویض درام داشته باشید و گاهی لازم نباشد که این کار را انجام دهید. در برخی چاپ‌گرها تنها تعویض کارتریج تونر لازم است. اما برخی مدل‌های دیگر هم‌زمان نیاز به تعویض کارتریج تونر و درام دارند. با مراجعه به دفترچه‌ی راهنمای پرینتر خود می‌توانید از این موضوع آگاه شوید تا هنگام شارژ کارتریج با مشکل و سردرگمی مواجه نشوید.
در تصویر زیر می‌توانید دو قطعه‌ای که در بالا به آن اشاره شد را ببینید تا بهتر متوجه تفاوت آن‌ها شوید:

 

اجزای یک درامی که توسط تکثیرکارن شارژ شده است

اکثر پرینترها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تونر کارتریج به همراه درام در داخل کارتریج قرار داده شده است. از همین رو نیازی به تعویض جداگانه‌ی درام ندارید. در اکثر پرینترهای HP‌  درام و تونر با هم هستند و در حقیقت خرید یک کارتریج تونر جدید به معنای خرید درامی جدید نیز هست. از سوی دیگر  در بسیاری از مدل‌های پرینتر brother درام و کارتریج تونر جدا هستند و هنگام شارژ کارتریج باید تونر را نیز تعویض نمایید. البته توجه داشته باشید درام‌های جداگانه عمر طولانی‌ای دارند و با تعویض 3 مرتبه کارتریج تونر، نیازی به تعویض آن‌ها نیست و پس از آن باید تعویض شوند. پرینتر زمان تعویض درام را به اطلاع شما خواهد رساند اما خودتان نیز می‌توانید هنگام مشاهده‌ی نقاط یا خطوط سیاه در کاغذ چاپ‌ شده متوجه زمان تعویض درام شوید.
از سویی دیگر گاه پیش می‌آید که درام دچار آسیب‌های فیزیکی شده است و از همین رو نیازمند تعویض است تا عملکرد پرینتر شما را با اختلال مواجه نکند.
گاه نیز پس از شارژ کارتریج تونر متوجه می‌شویم که کیفیت چاپ مطلوب نیست. در این مواقع نیز نیاز به تعویض درام محسوس است. می‌توانید یک درام اضافه داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید. با تمیز نگه داشتن درام می‌توانید به طولانی‌تر شدن عمر آن کمک شایانی کنید.

تشخیص کارتریج اصل از غیراصل


اکنون در زمانی به سر می‌بریم که تشخیص اجناس اصلی از فرعی کار چندان آسانی به شمار نمی‌رود. این دشواری به ویژه در خرید محصولات الکترونیکی و کامپیوتری بارزتر هم هست. سالانه شمار زیادی کارتریج تقلبی وارد بازار می‌شود و متاسفانه با استفاده از این کارتریج‌ها عملکرد پرینتر نیز دچار اختلال می‌شود. از همین رو زمانی که دیگر نمی‌توان شارژ کارتریج را انجام داد و باید آن را تعویض کرد، باید به اصل بودن محصول دقت کنیم. چرا که در صورت خرید محصول غیراصل، حتی امکان شارژ مجدد آن نیز وجود نخواهد داشت.
البته اگر کمی دقت کنید و حواستان جمع باشد خرید یک کارتریج اصل کار سختی نیست و می‌توانید یک محصول با کیفیت خریداری کنید. این امر را سرسری نگیرید و هنگام خرید، نکاتی که در ادامه به آن اشاره می‌شود را مدنظر قرار دهید.
فریب سایت‌های بی‌نام‌ونشان را نخورید. اگر قصد خرید آنلاین دارید حتما از سایت‌های معتبر خرید خود را انجام دهید تا محصول اصلی را با گارانتی دریافت کنید.
حواستان به قیمت‌های وسوسه‌کننده‌ای که ممکن است شما را فریب دهند باشد. قیمت ارزان‌تر از قیمت بازار مشکوک است و می‌تواند یکی از دلایل تقلبی بودن محصول باشد. منطقی نیست که محصولی را ارزان بخرید که بعدها به خاطر تقلبی بودن، برای مثال امکان شارژ‌ کارتریج وجود نداشته باشد و مجبور شوید مجددا هزینه‌ای دیگر پرداخت کنید.
با استفاده از تلفن همراه خود می‌توانید اعتبار QR code‌ درج شده روی محصول را تایید کنید. برای مثال اگر کارتریج HP خریداری کرده‌اید، هولوگرام روی آن را با یک نرم‌افزار بارکدخوان مورد بررسی قرار دهید تا از اصل بودن کالا مطمئن شوید. به این طریق به سایت اصلی هدایت می‌شوید و می‌توانید مشخصات محصول خریداری شده را مشاهده کنید.

معیارهای تکثیرکارن در شارژ کارتریج با تونر اصلی

علاوه بر آموزش شارژ کارتریج، بهتر است آموزش بررسی بسته‌بندی و هولوگرام را نیز در دستور کار قرار دهید. به این منظور به برچسب روی بسته‌بندی محصول دقت کنید. توجه کنید که برچسب مخدوش نشده باشد و در هولوگرام آن اثری از خراشیدگی دیده نشود. هم‌چنین اگر مشاهده کردید که آرم محصول به صورت محو است باید در اصل بودن آن تردید کرد. هولوگرام محصولات اصلی براق است و کاملا از هولوگرام‌های تقلبی متفاوت است.
هم‌چنین می‌توانید شماره سریال مندرج روی برچسب را به صورت آنلاین در سایت سازنده‌ی کالا بررسی کنید (البته شاید تمام کارتریج‌ها چنین قابلیتی نداشته باشند اما اگر از محصولات شرکت معتبری نظیر HP‌ استفاده می‌کنید می‌توانید از چنین امکاناتی بهره ببرید).
مشاهده کردید که تنها با کمی دقت و بررسی بسته‌بندی محصول و توجه به جزئیات می‌توان از خرید کالای غیراصل جلوگیری کرد.

آشنایی با خدمات شارژ کارتریج

شارژ کارتریج در محل در این مرکز، از آن دسته خدماتی است که در اسرع وقت انجام می‌شود و شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌تونید کارتریج خود را به صورت شارژ‌ شده در اختیار بگیرید. هم‌چنین برای شارژ کارتریج از تونر خارجی استفاده می‌شود که این امر منجر به برخورداری از کیفیت بالایی می‌شود. این مرکز تسهیلات دیگری نیز در نظر گرفته است و برای سفارش‌های تعداد بالا، ارسال رایگان دارد.
پیش‌تر که این امکان وجود نداشت مشتریان همواره به دلیل رفت‌وآمد و حمل‌ونقل کارتریج، با مشکل مواجه می‌شدند. اما اکنون خدمات شارژ کارتریج نظیر شارژ‌ در محل بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و به نوعی هم صرفه‌جویی در وقت را به همراه دارد و هم موجب صرفه‌جویی در هزینه می‌شود و علاوه‌براین روشی مطمئن نیز به شمار می‌رود.
اکنون که به سبب بروز بیماری، همواره توصیه می‌شود که در خانه بمانیم و تنها برای امور ضروری از خانه خارج شویم، فرصت مناسبی است تا از خدمات غیرحضوری شارژ کارتریج در محل استفاده کنیم. به این شیوه علاوه بر مزایایی که به آن‌ها اشاره شد، گام بزرگی نیز در راستای حفظ سلامت فردی و اجتماعی انجام داده‌ایم.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات