بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تکثیرکاران کاملا محفوظ می باشد

قرارداد چاپ کتاب

قرارداد چاپ کتاب
چکیده این مطلب : انتشار : 1403/02/17 0 نظر

نویسندگی و چاپ کتاب، از شغل های مقدسی است که در کتاب آسمانی ما مسلمانان یعنی قرآن نیز در مورد قلم و نوشتن، تاکید فراوانی شده است.
تنها چیزی که بعد از مرگ انسان تا صدها و یا شاید هزاران سال از او باقی می ماند کتاب و نوشته هایی است که وی در زمان حیات خود چاپ کرده است. همچنان که سعدی و حافظ و فردوسی و... دیگر شاعران توانای ایرانی پس از گذشت هفتصد الی هشتصد سال نامشان همچنان زنده مانده و از آنان به نیکی یاد می گردد.

ممکن است ما در زندگی خود، صاحب فرزندان زیاد، مال، ثروت، منزل، اتومبیل و حساب های پس انداز بالایی باشیم اما هیچکدام از اینها بعد از مرگ انسان باقی نمانده و تنها کتاب است که می تواند برای همیشه یاد فرد را در اذهان زنده نگاه دارد. فرزندان و خانواده و دوستان، حداکثر چند ماه، ممکن است به یاد ما بمانند اما در هر حالتی مردگان به فراموشی سپرده شده و این کتاب و نوشته های فرد است که نام و یاد او را جاودان می سازد.
نوشتن کتاب شاید به خودی خود کار آسانی باشد اما مراحل چاپ و نشر آن نیز، دردسرهای مخصوص به خود را دارد و کتاب های افراد، بر اساس قراردادی که نویسنده و ناشر با یکدیگر انعقاد می کنند و همینطور بعد از گرفتن مجوز از اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی به مرحله ی چاپ و فروش می رسند. در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه ی قرارداد کتاب و انواع آن صحبت نماییم با ما همراه باشید.
 

قرار داد چاپ کتاب چیست ؟

از جمله بزرگترین و مهم ترین مسئله ای که نویسندگان، مترجمان و مولفان بعد از نوشتن اثر خود با آن مواجه می شوند، نحوه چاپ کتاب و توافق با ناشر می باشد. در حقیقت شما به عنوان مولف با توجه به شرایط و وضعیت خود و اثری که خلق نمودید باید در خصوص شرایط قرارداد و موارد مرتبط با آن با ناشر صحبت نمایید.
در واقع چاپ کتاب، به این راحتی که فکر می کنیم نیست و به قول معروف پس از نوشتن کتاب، بایستی کفش آهنی به پا کرده و به دنبال مراحل چاپ کتاب دوید؛ البته نگران نباشید،  نمی خواهیم شما را بترسانیم؛ هر قدر هم که چاپ کتاب دردسر داشته باشد اما چاپ و نشر آن بسیار لذت بخش بوده و شما درک خواهید کرد که همه ی دردسر ها و دوندگی های شما برای چاپ، ارزش آن را داشت که اثری قابل توجه از شما در سطح جامعه و کتابفروشی ها، فروخته و خوانده شود. 
شما در مرحله ی اول باید کتاب خود را به رشته ی تحریر درآورده و آن را از هر نظر آماده نمایید؛ منظور غلط گیری و نکات نگارشی و جمله بندی صحیح می باشد. البته با توجه به اینکه عصر، عصر تکنولوژی است بهتر است کتاب را توسط کامپیوتر و یا لپ تاپ، تایپ نمایید. اگر هم کتاب شما دست نویس است می توانید آن را به کافی نت ها و یا مراکز تایپ و ترجمه و کپی ارائه نموده تا کتاب دستنویس شما را حروف چینی کنند و به مرحله تایپ برسانند.
در مرحله دوم باید به سراغ ناشران مختلف در شهر خود و یا تهران مراجعه و قرار داد چاپ کتاب را منعقد نمایید.در آن صورت بایستی ناشر مربوطه ، کتاب شما را مطالعه نموده و آن کتاب را پذیرفته و یا برعکس رد نماید. گاهی ممکن است شما مجبور شوید به چند ناشر مراجعه نمایید تا کتاب شما برای قرارداد چاپ، پذیرفته شود. در این مرحله است که باید قرارداد چاپ کتاب را امضا نمایید.
بسیاری از نویسندگان هستند که جنبه ی مادی کار، برایشان بسیار مهم می باشد و از همان ابتدا دوست دارند بدانند که چگونه و به چه نحو، سودی به آنان تعلق می گیرد. شما به هنگام پذیرفته شدن کتابتان توسط ناشر، ممکن است به دو صورت، قرار داد ببندید و این توافقی بین شما و ناشرتان است.

 


انواع قرارداد چاپ کتاب 

قرارداد چاپ کتاب به دوصورت انجام می گیرد؛ یکی درصدی و دیگری فروش امتیاز کتاب، که قرار داد قطعی نیز نامیده می شود. فروش امتیاز کتاب بدین صورت است که ناشر، همان ابتدا به شما پیشنهاد می دهد که کتاب شما را به مبلغی مثلا ده میلیون تومان یا کمتر و یا بیشتر از شما می خرد. در این صورت کتاب متعلق به ناشر شده و البته با نام خود شما چاپ می گردد و اگر این کتاب به چاپ های دوم و سوم و ...کشانده شود شما هیچ پولی دریافت نخواهید کرد و تمام سود چاپ های بعدی کتاب به ناشر تعلق می گیرد. البته نام شما به عنوان نویسنده محفوظ خواهد ماند. این نوع قرار داد تحت عنوان قرارداد قطعی بین شما و ناشر منعقد شده وبه عبارت بهتر شما کتابتان را برای همیشه و شاید هم چند سال( بسته به توافقی که با ناشر دارید) به ناشر می فروشید.
اما نوع دیگری قرار داد هم وجود دارد، که قرار داد درصدی نامیده می شود.
 در این حالت شما کتابتان را به طور کلی نمی فروشید بلکه با توجه به قراردادی که تنظیم می شود، مقرر می گردد که از قیمت پشت جلد کتاب در حدود پانزده یا بیست درصد( و در مواردی کمتر و یا بیشتر) به شما تعلق گیرد که البته این درصد در تیراژ کتاب و تعداد کتاب هایی که چاپ می گردد مثلا هزار یا دو هزار جلد ضرب گردیده و مبلغی به شما تعلق می گیرد.
 نکته ی جالب و قابل توجه در چاپ کتاب به صورت درصدی این است که در هربار تجدید چاپ کتاب، باز هم درصد مزبور از قیمت پشت جلد، به شما تعلق می گیرد و شما با هر بار تجدید چاپ کتاب، سودی را دریافت خواهید کرد.

پس از عقد قرار داد با ناشر ، انتشارات مزبور، کتاب شما را برای دریافت مجوز به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می نماید. در وزارت ارشاد، کتاب شما توسط یک اکیپ و یا گروه، به طور کامل خوانده شده و اگر اشکال خاصی نداشت مجوز را به انتشارات می دهد. در این حالت کتاب شما آماده ی چاپ خواهد بود اما برخی از ناشران هزینه و سرمایه ی چاپ کتاب را از نویسنده می خواهند و با این سرمایه گذاری که توسط شخص انجام می پذیرد، کتاب وی چاپ شده و توسط مراکز پخش کتاب یا خود انتشارات، به بازار عرضه می گردد . البته هیچ کس مطمئن نیست که این کتاب، کتابی موفق خواهد بود یا فروش چندانی نخواهد داشت.
با این دو نوع قرار داد یعنی قرار داد درصدی و یا قرارداد قطعی( فروش امتیاز کتاب) کتاب شما چاپ خواهد شد و شیرینی دلچسبی را به زندگی شما خواهد بخشید. البته باید به این نکته هم توجه فرمایید که بعد از دریافت مجوز، کتاب شما باید صفحه آرایی شده و طرح جلد آن نیز توسط طراحان ماهر طراحی گردد.
 پس از آن شما باید در نوبت چاپ بمانید و در مرحله ی آخر نیز صحافی و آماده سازی کتاب انجام می شود.البته این کارها توسط انتشاراتی که در نظر گرفته اید انجام می گیرد و شما مشکل خاصی نخواهید داشت.در پایان باز هم تاکید می کنیم که تمام این سختی ها، ارزش آن را دارد که اثری ارزنده ، از شما در سطح جامعه و حتی دنیا نشر و پخش گردد و نام شما را برای همیشه زنده، نگاه دارد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات